HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Chyba v konstrukci domu drásala majitelům nervy. Příčinu nakonec odhalil až pokrývač

Manželé Jan a Jana bydlí společně se svými rodiči ve vícegeneračním rodinném domě. Vytvořili si vcelku velkorysé bydlení v podkrovní části, kterou si komfortně vybavili a i vzhledem k lokalitě a dojíždění do práce jim vyhovuje. Problém, se kterým se potýkali od samého začátku od nastěhování jim však nedával spát. A to doslova. Hluk, který do domu pronikal, je rušil jak ve dne, tak zejména v noci, kdy se potřebovali vyspat po náročném pracovním dni, prokládaným péčí o dvě malé děti. Že se nejedná o normální situaci jim vysvětlil až jejich známý, který se živí jako pokrývač. Problém jim navíc pomohl poměrně snadno vyřešit.



i Foto: Jan D. (se souhlasem)

Dobrý den Jane, prozraďte nám na úvod, proč vlastně jste se rozhodli pro vícegenerační bydlení?

Manželka pochází kousek odsud, takže jsme nějak plynule začali bydlet na jednom místě a tak to vlastně zůstalo. Zvyk je železná košile, jak se říká. Náš dům je velký, včetně zahrady a pozemku a s mými rodiči manželka vychází dobře, takže jsme tu zkrátka zůstali. A pak je tu samozřejmě i ta ekonomická stránka. Kdo dnes z mladých má na to, aby si pořídil vlastní rodinný dům, že.

Je pravda, že ceny jsou poměrně vysoké

To byl i důvod, proč jsme tenkrát šli raději do rekonstrukce a tu jsme našim zafinancovali. Při té se společně s kompletní renovací podkrovní části udělala i nová střecha a kompletně jsme vyměnili okna. Jen samotná rekonstrukce, nás přišla docela draho a padly na to veškeré naše úspory. Nechápu, kde dnes berou lidé peníze na stavbu novostavby, ale pro nás to dosažitelné nebylo. A nebo, kdyby bylo, museli bychom se zadlužit až do důchodu, a to jsme opravdu nechtěli.

Rozumím, vícegenerační bydlení není zas až tak neobvyklé

Navíc nám rodiče mohou pohlídat děti. Což dělají rádi a oceňují, že jsou s nimi v každodenním kontaktu. Takže v tomhle směru si fakt nestěžujeme. Co ale bylo opravdu náročné, tak ten hluk, se kterým jsme se museli do nedávna potýkat. Manželka má slabší spaní, tak pro tu to bylo ještě náročnější. Já lehnu a usnu, ale ona už z toho byla skoro na prášky. Tak jsme začali řešit čím to je a nemohli jsme na to přijít. Okna jsme nainstalovali kvalitní a dobře těsní, hluk se do domu šířil jakoby z vrchu.

Čili ze střechy?

Ta se přitom rekonstruovala relativně nedávno, takže se mi zdálo nepravděpodobné, že by tam byly nějaké netěsnosti nebo díry, kudy by mohl hluk pronikat. Snažili jsme se hledat odpověď po internetu na různých diskusích, ale nikdo si s tím takto na dálku moc nevěděl rady. Až nám nakonec paradoxně pomohl náš známý, který se živí jako pokrývač. A který bohužel tenkrát u té rekonstrukce nebyl, protože, jak sám říká, to by nám to rozmluvil už tenkrát.

O co přesně šlo?

V naší ulici fouká asi nejvíc z celého okresu nebo snad i kraje. O ulici vedle je klid ale u nás to pořád protahuje. Je to asi způsobené orientací ulic a v té naší se tvoří jakýsi tunel. Navíc se nacházíme relativně blízko k vlakovému nádraží a vzhledem k tomu, že využíváme podkrovní část k bydlení, jsme prostě zvolili špatný systém střechy. Teda tak nám to aspoň vysvětlil a jak se ukázalo, měl nakonec skutečně pravdu. Problém totiž byl, že při rekonstrukci nám pokrývači doporučili přejít na střeše místo klasické krytiny na tzv. „taškoplech“. Tedy jakoby napodobeninu krytiny, která je ale udělaná z plechu. Vysvětlili nám, že je to stejné odolné a funkční a vyjde to levněji a navíc to vypadá stejně jako krytina, takže to nemusíme řešit s městem stran regulativu a tak podobně.

A nebylo to tak?

No, vlastně bych řekl, že asi úplně ne. Podle mě nám to doporučili hlavně proto, že se taková střecha mnohem snáze pokládá, takže to měli rychleji hotové a míň pracné. Zas tak moc jsme na tom tenkrát neušetřili, ale hlavně jsme si zavdali na problém s tím hlukem, který když nedělaly projíždějící vlaky, tak to byly jakési vibrace toho plechu větrem. Myslel jsem, že to odstíní izolace, nicméně ta to celé asi nezachránila. Faktem je, že ale jsou různé druhy izolačních materiálů a každý odstíní hluk trochu jinak. Aspoň jak nám pak vysvětlil náš pokrývač.

Povedlo se vám problém vyřešit?

Ano, řešení bylo vcelku jednoduché, ale nebylo zrovna levné. Střechu jsme nakonec celou sundali a nahradili opět původní klasickou skládanou krytinou. Doporučil nám klasickou betonovou tašku s tím, že hodně vydrží a vzhledem k tomu, že se jedná o rekonstrukci. Povedlo se jí sehnat ve stejné barvě, jako byla původní krytina. Navíc, jak se ukázalo nebyl problém jen v materiálu střechy, ale také v provedení a plechy na střeše vibrovaly více, než kdyby se to udělalo správně.

Udělali jste si to sami, nebo vám s tím někdo pomáhal?

On si přivedl partu kamarádů, se kterými normálně pracuje poměrně rychle to měl celé odkryté a zase zakryté. To jsme koukali, jak jim to jde od ruky. Ono se říká, že položit klasickou krytinu není jednoduché, ale když jsem viděl, jak jim to jde, tak jsem měl dojem, že to je jen o tom chtít a mít trochu zručnost. On nám pak i říkal, že dost pokrývačů se brání tomu pokládat klasické betonové tašky, protože se s tím moc nadřou a vyžaduje to trochu toho umění a schopností. Vedle toho položit plech zvládne každý ňouma. To se nesmějte, to přesně cituji, jak nám to řekl (smích). Já si to teda nemyslím, protože bych se do toho sám také nepouštěl, ale pochopil jsem z toho, že není dobré automaticky věřit tomu, co nám pokrývač nakuká.

Tím trochu rozporujete to, že vašemu pokrývači jste věřili

Hodnotím to takto až zpětně. Po pokrytí střechy klasickou taškou se hluk tak výrazně snížil, že už vím, že nekecal. Takže si získal mojí důvěru a vím, že měl pravdu. Je to podobné jako s doktorem, každý doktor vám něco řekne, často i různé a rozporuplné věci, ale teprve když vám to pomůže, víte, že měl pravdu. My teď víme, že Pepa nám poradil dobře. Kdybychom tyto informace měli dříve, mohli jsme si ušetřit docela dost nervů a probdělých nocí a také zbytečně vynaložené peníze za dvojí rekonstrukci.

Je něco, co byste poradili lidem na závěr?

Obecně jsme se poučili v tom, že ono se to tak bere, že ten řemeslník je nějaký pánbůh a co řekne, to je pravda a to se tak prostě bere. Ale ona ta realita je často trochu jiná. Mnoho řemeslníků vám něco doporučí jen prostě proto, že za to má provize od nějakého výrobce. Nebo že na tom má nejlepší marže. A nebo taky třeba proto, že se mu s tím snadno pracuje a tak to má rychle hotové a moc se nenadře. Pepa (pokrývač, který řešil problém s hlukem - pozn. red.) nám pak i vysvětlil, jak jsou tam různé bonusové programy, a že se řemeslníkům rozdávají mobilní telefony a kdejaké dárečky za to, když lidem budou doporučovat ten či onen produkt. Je to takový trochu klientelismus. A moje rada proto zní, aby si lidé vše ověřovali z více stran a nedali na názor jednoho odborníka.

Díky za vyčerpávající odpověď a přejeme, ať se vám dobře spí

Děkujeme.

P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
03.04.2025

Photocredit: Jan D. (se souhlasem)

0