Chcete ročně ušetřit tisíce za energie? Zatočte se zlozvyky, které je zbytečně prodražují!
Propukáte při pravidelném vyúčtování energií a vody v srdceryvný pláč? Příliš vysoké účty za energie trápí mnoho domácností a podle předpovědí se do budoucna budou ceny stále zvyšovat. I když se vám situace může zdát téměř bezradná, existují způsoby, jak můžete za energie ušetřit. A ne zrovna málo! Přečtěte si našeho rádce, jak ušetřit, nebo si prohlédněte tipy ve fotogalerii.
Snížit účty za energie a vodu můžete hned několika způsoby. Primárně se zaměřte na sebe jako spotřebitele, který svým užíváním sám určuje, kolik za energie utratí. Většina z nás zapomíná na základní poučky, jak vhodně operovat s elektrospotřebiči, a stojí nás to zbytečné peníze.
Kromě omezení vlastní spotřeby můžete sáhnout po úsporných spotřebičích, které vám oproti starším kouskům pomohou ušetřit i několik tisíc korun ročně. Orientaci při výběru úsporného elektrospotřebiče usnadňují energetické štítky.
A v neposlední řadě můžete na ceny energie úplně vyzrát a zvolit si cestu částečné či plné soběstačnosti a energie si vyrábět sami. Například sluneční energie je stále ještě zdarma a investice do solárních nebo fotovoltaických panelů se vyplatí.
Úsporné svícení
Jednoduchým krokem, jak můžete v domácnosti ušetřit, je volba LED osvětlení. Ačkoliv klasické žárovky poskytují příjemné světlo, jejich moderní LED protějšky konkurují výrazně delší životností a menší spotřebou energie. A i když je pořizovací cena úsporné nebo LED žárovky vyšší, investice se brzy vrátí v podobě až o 80 % nižších nákladů na svícení.
Teplo stojí nejvíc
Nejvyšší položkou v účtech za energie bývá jednoznačně vytápění, na němž se také dá poměrně snadno ušetřit. U starších domu lze omezit tepelné ztráty různými stavebními zásahy od dodatečného zateplení po výměnu oken. Také dobře promyšlená volba zdroje vytápění pro konkrétní budovu z dlouhodobého hlediska ušetří mnoho peněz.
Mohlo by vás zajímat: Vybíráme topný systém
Topení vs. větrání
Ušetřit za vytápění ale můžete i zcela běžnými opatřeními. Stačí se zaměřit na omezení zbytečného větrání. Mnoho lidí v zimě větrá dlouhodobě otevřenými okny na ventilaci či mikroventilaci, což je zásadní chyba. Správné větrání je krátké a intenzivní. Ideální je, pokud se vám na pár minut povede provětrat byt průvanem.
Dbejte také na to, aby radiátory nebyly ničím přikryté nebo jim ve vytápění zbytečně nepřekážel nábytek. Poslední a velmi účinná rada, kterou však lidé neradi slyší, je byt zbytečně nepřetápět a raději si v zimě i doma obléci svetr.
Netušené výdaje za ohřev
Útraty za ohřev často vůbec nevidíme ani netušíme. Ohřev vody v domácnosti je další výrazný žrout energie. Pokud pokaždé zbytečně ohříváte plnou rychlovarnou konvici, perete pokaždé na 90 stupňů a myčku spouštíte také v nejteplejším režimu, protékají vám mezi prsty peníze zbytečně. Kupříkladu snížením teploty praní z 90 na 60 °C ušetříte kolem čtvrtiny nákladů na praní.
Není chladnička jako chladnička
I když nejvíce utrácíme za různé typy ohřevu, ušetřit se dá i na chlazení. Náklady na chlazení či mrazení jídla tvoří až kolem 10–20 % výdajů za energie. Pokud je vaše domácnost staršího data, prvním úsporným spotřebičem, který byste měli pořídit, je lednička. Dbejte také na to, abyste chladničku i mrazák zbytečně neotvírali a nevkládali do nich teplé jídlo. Častým odmražením si také pomůžete, protože silná vrstva námrazy zvyšuje spotřebu elektřiny o desítky procent.
Drahý pohotovostní režim
Nenechávejte zbytečně v zásuvce nabíječky a napájecí kabely. Vyplatí se také pohlídat si správné vypnutí spotřebičů. Často totiž necháváme přístroje v pohotovostním režimu, a přitom si myslíme, že jsou vypnuté. Na první pohled se totiž spotřebič, nejčastěji televize či počítač, zdá vypnutý. Přitom však stále odebírá elektřinu ze sítě, která vás může vyjít i na několik tisíc ročně. Vypínejte proto spotřebiče síťovým vypínačem. Pokud si nejste jisti, v jakém režimu spotřebič je, jednoduše pomůže vytáhnout jej ze zásuvky.
Zamezte plýtvání vodou
Vodou je potřeba skutečně šetřit nejen s ohledem na naše peněženky, ale také na životní prostředí. Pokud máte velkou zahradu, voda z řádu není tím pravým, čím byste měli rostliny zalévat. Raději jímejte dešťovou vodu z okapů. V domácnosti pak nezapomínejte při čištění zubů vypínat vodu. Ti, kteří si místo tekoucí vody čistí zuby s kelímkem, ušetří denně 40 litrů vody!
Můžete šetřit i při splachování. Dnes se vyrábějí téměř výhradně záchody s dvěma režimy splachování, přičemž při úsporném spláchnutí spotřebujete sotva polovinu vody než při spláchnutí běžném.
Energetický detektiv
Způsobů, jak ušetřit v domácnosti za energie, je poměrně dost. Pokud však nemáte tušení, kudy vám peníze unikají, existuje řešení i pro vás. Sáhnout můžete po speciálním zařízení, které hlídá spotřebu a detekuje zbytečné úniky. Často však takové zařízení stojí více než všechny vaše zbytečné ztráty dohromady.
P.S. Chcete vědět, kde se dá na rozpočtu výstavby domu ušetřit a naopak kde má cenu neškudlit? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Ing. Bára Baštová
Interiérová architektka
Vydáno dne:
28.08.2018
Photocredit: Torange
Vnější zastínění 1. díl - Do domu vpustí světlo, ale teplo nechá před okny
Proč a jak na vašem domě použít vnější zastínění, které vpustí světlo, ale teplo nechá před okny?
Zkroťte náklady na vytápění dřív, než dům postavíte
Nová kalkulačka vám spočítá náklady na vytápění vašeho domu
Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě?
Kolik skutečně stojí život v pasivní dřevostavbě? Odpověď naleznete zde
Akumulační krbová kamna na dřevo: Jak fungují a kdy se vám vyplatí?
Akumulační krbová kamna na dřevo méně protopí a nemusíte tak často přikládat. Jaké mají výhody a nevýhody a kde jsou vhodnější než přímotopy?
Bojler: Podle čeho si jej vybrat a jak se o něj starat
Při výběru bojleru je ve hře nejenom správný typ a objem, ale i umístění a pravidelný servis. Rady k tomu, aby vám bojler sloužil co nejlépe, naleznete zde.
Z experimentální soběstačné stavby se stal oblíbený rodinný dům. Kolik stojí?
Chcete bydlet v domku, který nelze mezi dřevostavbami přehlédnout? Objednejte si Fab Lab House – energeticky soběstačný dům, který produkuje dvakrát více energie, než kolik spotřebuje. Známe i jeho cenu.
LED osvětlení – vše, co je dobré vědět, než začnete nakupovat
Osvětlení... Toužíte po kuchyni s ledkovým pásem? Po koupelně, kde se v zrcadle uvidíte bez nežádoucích stínů? Po ložnici s teplým světlem? Dodržte několik základních čísel a máte vyhráno.
Aktuální situace na trhu dřevostaveb – zastavilo se zdražování dřeva?
Jak si výrobci dřevostaveb poradí se současnými cenami energií a jak vidí aktuální vývoj na trhu dřevostaveb? Přečtěte si informace v článku.
Experti slibují úsporu 6 %, pokud snížíme teplotu o 1 °C. Jak je to ale doopravdy?
Státní představitelé uvažují o snížení teploty o 1–2 °C. Bude mít tento efekt smysl a opravdu tak uspoříme 6 % nákladů na vytápění?
Rodina vyzrála na drahé energie. Svůj dům vytápí za pár korun
Díky ověřeným metodám našich předků objevila mladá rodina levný způsob vytápění celého domu. Ceny energií na nadcházející zimu tak neřeší.
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
- Kanadská krbová kamna
- Krbová kamna s výměníkem
- Kachlová kamna
- Akumulační krbová kamna
- Kamna na dřevo
- Litinová kamna
- Krbová kamna na pelety
- Krbová kamna Romotop
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: