Češi žijící na Tenerife se podělili o zkušenosti. Představy se v mnohém rozchází s realitou
Žít v oceánském ráji u písečné pláže, kde celý rok svítí sluníčko a teplota neklesne pod 20 stupňů. Dříve sen, dnes už běžná realita. Stále více Čechů si pořizuje druhou nemovitost na jihu a mezi nejčastěji vyhledávaná místa patří Kanárské ostrovy. Život na takových místech nabízí mnoho předností, ale má také slabiny, na které člověk přijde až posléze. O tom, na co se připravit, i jak na takové bydlení může snadno dosáhnout obyčejný Čech, se více dozvíme v dnešním rozhovoru.

Proč jste si vybrali zrovna Tenerife?
Jezdili jsme sem již delší dobu a zamilovali jsme si to tu. Ale pokud chcete nějakou odpověď, která by dávala logický smysl, tak mám i tu. Je to stále Evropská Unie, takže člověk je vlastně pořád doma a přitom je to skoro u rovníku, takže je zde celý rok léto. Takovou kombinaci asi žádné jiné ostrovy, které spadají pod EU, nenabízí. Navíc je tu levněji než v Česku.
🔴 Tip redakce:
Vyhrajte tepelné čerpadlo v hodnotě 79 000 Kč.Soutěž proběhne v rámci odborné přednášky na téma Komu se tepelné čerpadlo vyplatí a pro koho jsou to vyhozené peníze dne 24.5. Vysílání proběhne online.

Ale Kanárské ostrovy přece nejsou jen Tenerife.
Procestovali jsme skoro všechny a vyšlo nám to jasně pro tento ostrov. Ostatní jsou buď hodně turistické a nebo zase naopak zcela neosídlené a více deštivé. To se týká ostrovů více na západ. Co se pak týká ostrovů směrem na východ, tak mimo Gran Canaria, jsou hodně vyprahlé a nemají takovou atmosféru. Máme rádi přírodu a hory a i z toho pohledu je Tenerife velice zajímavé, protože to není jen o válení se na pláži, ale také o chození do hor. Samotný ostrov je totiž nejvyšší horou Španělska. Má přes 3 tisíce metrů výšku.
To je zajímavé, kde přesně jste se usídlili?
Na jihu ostrova, tak jako většina lidí, kteří se sem přistěhují. Místní sice často bydlí na severu nebo severozápadě, ale pokud chcete hezké počasí, pak je dobré volit spíše jih. Tam je hezky pořád.
Říkáte místní. Jak tu vlastně vnímají cizince?
Poslední dobou se to v médiích docela dost propírá, ale řekl bych, že se to dost zveličuje. Je sice cítit určitá negativní atmosféra proti cizincům, kteří si tu koupí nemovitost, ale ne na úrovni, že by je chtěli nějak vyštvat. Spíš jsou takoví apatičtí a třeba nejsou ochotní vyjít vstříc. To člověk pozná hlavně v obchodech.
Jak konkrétně?
Když jdete nakupovat do supermarketu, tak je vše v pohodě, to nikdo neřeší, protože to jste v podstatě turista. Pokud ale jdete kupovat třeba pračku nebo nějaké jiné vybavení domácnosti, tak oni už vidí, že nejste místní a je jim jasné, že jste tzv. „expat“, tedy přistěhovalec, který zde žije. A tak stejně jako u nás se někteří lidé bojí přistěhovalců, tak i tady se bojí přistěhovalců. Ono je to všude stejné. Akorát tady jsme ti přistěhovalci my. Jsme přesně ti, na které se u nás svádí všechno zlo světa (smích). Taky mají z nás strach, že jim jdeme sebrat práci a já nevím co. Tohle je fakt stejné úplně po celém světě a když člověk trochu víc cestuje, zjistí, jak neuvěřitelně směšné je, když si někdo dělá karieru na šíření nenávisti k přistěhovalcům. To je fakt to nejubožejší co se dá vymyslet, ale bohužel to evidentně funguje, nejen u nás.
Ale práci jim asi do určité míry berete, nebo ne?
Ne. Práci máme napojenou na Česko, takže jim jí určitě nebereme. Co je ale pravda je, že mnoho lidí, kteří se sem přistěhují a koupí si nějakou nemovitost, místní obyvatele vlastně vytlačují dál do hor. Roste jim totiž cena bydlení na pláži. Ale tak funguje trh a místní, kteří patří k těm inteligentnějším, to chápou a přiznávají, že si za to mohou sami. Ono totiž jde hlavně o to, že Španělé jsou ze své podstaty docela dost pohodlní. A ono nejde mít na jednu stranu pohodu a dělat jen pár hodin denně a na druhou stranu žít v blahobytu a mít na všechno nárok. Takže když sem přijde nějaký pracovitý člověk z Evropy, tak tu dokáže udělat pořádnou melu. I třeba v řemeslech. Místní řemeslníci jsou pomalí a často ta kvalita stojí za starou belu. Přitom tu je díky turismu spousta peněz a spousta práce. Turisti sem vozí neuvěřitelné hromady peněz a bez nich by ostrov úplně zkrachoval. Ale zaměstnanost je přesto malá, mají snad dvacetiprocentní nezaměstnanost.
Čím to je?
Podle mě to je tím, že si zvykli, že jim sem tečou peníze z Unie, ale nenamotivovalo je to víc se snažit. Jen si trochu zvedli životní úroveň a trvají na ní. Ale kultura jihu je prostě jiná a nedá se srovnávat s tím, jak žijeme v Česku. A my tu nejsme od toho, abychom jim vysvětlovali, co a jak mají dělat, ale abychom se jim přizpůsobili. Takže to respektujeme a snažíme se splynout s davem. Vše má své pro a proti. Ta pohoda tu sice negeneruje ekonomický růst, ale zase tu není stres.
Je nutné umět Španělsky?
Dříve to nutné bylo, třeba před 10 lety tu skoro nikdo neuměl jinak, takže se muselo rukama nohama. Dnes je to už naopak, i když člověk spustí Španělsky a oni poznají, že není rodilý, tak mu začnou odpovídat Anglicky. Ale je jasné, že umět místní jazyk je vždycky výhoda a v případě trvalého pobytu je to nutnost. Jinak je těžké se domluvit. Ale jazyk je jednoduchý a člověk se jej snadno naučí v terénu.
V médiích se také zmiňuje, že ve Španělsku se kradou nemovitosti, máte s tím nějakou zkušenost?
Ano, jedná se o tzv. „occupa“. To je věc, která je na naše poměry naprosto nepochopitelná. Znamená to, že třeba odjedete na dovolenou a někdo vám mezitím vleze do baráku, i třeba tak, že vylomí zámek. Pak se tam zabarikáduje a odmítne odejít. Pokud tam vydrží déle jak dva dny, tak už ho nemáte jak dostat pryč, protože skrze nějaké bizarní zákony jakoby má možnost tam pobývat. Co pak musíte udělat je, že to dáte k soudu a čekáte třeba rok, jak dopadne soud a ten jej vystěhuje. Ale mezitím můžete rok bydlet na hotelu.
Nejde to nějak řešit? Vypnout energie, vodu, a tak?
Ne. Když mu vypnete vodu a elektřinu, tak na vás ještě může podat žalobu, že jste mu odejmuli základní životní práva. Zkrátka, tohle je socialismus jak se patří. Lidé, co si v Česku stěžují na to, že tam není právní stát, vůbec nemají představu, jak to chodí jinde v Evropě a doporučil bych jim, aby místo brblání více cestovali. Přijdou pak na úplně jiné myšlenky a budou si své vlasti skutečně vážit.
Není tu moc zeleně, tak to tu vypadá všude?
Ano, jih je vyprahlý. Dříve to bylo tak, že tu byla zeleň, ale to tu ještě žili původní obyvatelé, domorodci. Pak přišli Španělé, vyvraždili je a označili se za majitele ostrova. No a teď když jim sem přijdou jiní cizinci, tak se rozčilují a bojují proti nově příchozím (smích). Ale to jsem zase odbočil, jen mi to přijde vtipné, když někdo, kdo zkolonizoval ostrov, bojuje proti někomu, kým ještě včera byl on sám. Však v USA teď vidíme tu samou frašku. A tak jak přijeli, tak tu vykáceli lesy a chtěli tu pěstovat nějaké plodiny. Pak zjistili, že to nejde, jenže už bylo pozdě. A tak ten jih celý zůstal vyplundrovaný. Snažili jsme se tu zasadit nějaké rostliny, ale místní městští pracovníci nám je zlikvidovali.
Proč?
To moc nechápu, ale prostě je to tu v tomhle směru dost ujeté. Zasadíte nějakou zeleň před domem, aby to tu bylo hezčí a přijdou nějaké paní oblečené ve vestách, že je vidět, že jsou od města a začnou vám nadávat, že to nesmíte a že to musí vyorat a vyházet a nebo na vás zavolají policajty a dají vám pokutu.
Jak si to vysvětlujete?
Zjišťoval jsem to od místních a jsou tu strašně dlouhé seznamy zakázaných rostlin. Na těch seznamech je skoro všechno, takže vlastně si tu můžete zasadit bez obav leda tak aloe. Protože to je tady úplně všude a to je dovolené. Ale jinak skoro nic.
Jak to vychází cenově ve srovnání s Českem?
Pořízení nemovitosti je za podobnou cenu a nebo i o dost levnější. Záleží, kde chcete být, v jaké lokalitě, jak daleko od moře. Ale dá se pořídit i třeba za polovinu než v Česku. Co se týče životních nákladů, jsou podobné jako v Česku. Voda je trochu dražší, protože je jí tu málo. Ale zase elektřina je o něco levnější. Jídlo také jak co, ale mnohé potraviny jsou až bizarně levné, ve srovnání s Českem. Třeba tuňák nebo prošůto. Co je opravdu pikantní, tak že přestože tu pořád svítí, lidi tu skoro nikdo nemají fotovoltaiku a skoro všechna energie se vyrábí spalováním nafty někde na ostrově. A pak dovozem podmořským kabelem.
Proč tomu tak je?
Údajně nastal zlom v době, kdy se španělská vláda pokusila lidem zdanit fotovoltaiku na střechách. To vyvolalo takový poprask, že lidé se naštvali a přestali si ji kupovat. Vláda to pak stáhla ale ten strach tu už zůstal a lidé se toho bojí. Přitom tu svítí skoro celý rok nonstop. Takže té elektřiny by šlo solárama vyrobit opravdu hromada.
Funguje tu nějaká veřejná doprava, nebo jak se přepravujete?
Bez problému. Jsou tu autobusy, které jezdí podle jízdního řádu a platit se v nich dá kreditní kartou, takže to není nic složitého. Ty jezdí skoro všude a celkem pravidelně, podle google map. Pak se dá objednat taxík, to je potřeba si ohlídat, trochu turisty šidí, ale ne tak moc jak bývá zvykem jinde. A nebo mít vlastní auto a nebo motorku. Jo a pak samozřejmě také jízdní kolo je varianta.
Máte vlastní auto?
Měli jsme auto přivezené z Česka, ale byly s ním problémy a opravit jakoukoli závadu zde, je velmi obtížné. Když si vezmete, jaká je kvalita servisů v Česku, tak tady to je ještě výrazně horší. Takže jsme u toho přišli docela o nervy, nakonec jsme auto odvezli zpět do Čech. Další věc je, že pokud tu chcete mít auto, musíte mít Španělskou značku. A registrované tady. Důvod je ten, že ostrov není nafukovací a aut se na něj moc už nevejde. A taky jich tu už spousta je a často bývají hodinové kolony. Takže jsou auta regulována a speciálně zdaněna. Proto jsme se nakonec na auto vykašlali.
Jak je to s koupáním? Voda prý není moc teplá.
Jak kdy. V létě je teplá, na počátku zimy taky. Nejvíc chladná je asi v březnu a dubnu, tedy na konci zimy, kdy je oceán trochu prochladlý. Ale zas tak moc se to neliší. Zdejší pláže jsou velice krásné a skoro všechny jsou pískové. Buď je to původní tmavý písek a nebo někdy to bývá světlý písek, který je navezený z Maroka.
Zažili jste někdy Calimu?
To je tu docela často. Je to jev, kdy se písek z Maroka zvedne do vzduchu a převalí se přes ostrovy. Někdy je to tak silné, že není vidět na 5 metrů. Občas se divím, že lidé, kteří tu v tom žijí od dětství, nemají nějaké respirační problémy. Protože ono tak často tu dýchat natolik prašný vzduch, to taky není nic moc. Oni vydávají varování a když je kalima, tak se nemá vycházet. A pak taky když je kalima v létě, tak to můžou teploty vylézt i vysoce nad 40 stupňů a to je venku potom už pořádná sauna.
Jak to zvládáte s prací?
Pracujeme na dálku a stačí k tomu jen připojení na internet. Ten je tu skvělý, je propojen velkým optickým kabelem z ostrovů na pevninu. Máme připojení 1 gigabit a zjistili jsme, že mnohdy je tak lepší dostupnost do Česka než přímo z Česka. Což je sice zvláštní, ale je to tak. Náklady na takové připojení jsou podobné jako v Česku, stojí to necelou tisícovku měsíčně.
Máte ostrov procestovaný?
Já osobně ano, prošel jsem už asi všechny trasy. Výbavu jsem si nakoupil přímo tady v místních obchodech, akorát stan jsem si paradoxně přivezl z Česka, protože ten co jsem potřeboval, tu sehnat nejde. Je to model Waterfall Double. Je vhodný pro místní podmínky a dá se s ním jít i do kabiny letadla, takže když chci přeletět na jiný ostrov, můžu ho vzít s sebou. Často se dá spát jen tak venku na celtě ve spacáku, ale na některých místech a hlavně na západních ostrovech, často prší a to pak bez stanu už nejde. Skvělé je, že když se vychytá dobré počasí, dá se po horách chodit v létě i v zimě, je to úplně jedno. A dá se vše projít pěšky. Za 4 dny jde přejít celý ostrov napříč. Ale nejlepší je někam dojet a pak chodit po okolí. Je tu spousta úžasných tras, které bych mohl doporučit.
Jak s dětmi? Jsou tu nějaké školky?
Ano, jsou tu vyloženě školky, kde se dají nechat děcka, která nemluví Španělsky a oni se tam nějak vždycky domluví. Je dobré, že děti si zvykají na různé jazyky, mimo Češtiny mluví tedy i Anglicky a Španělsky hned od malička. A tak budou mít dveře v životě všude otevřené.
To zní skvěle. Díky moc za vyčerpávající rozhovor a ať se vám tu hezky bydlí.
Díky.
P.S. Hledáte inspiraci pro Vaše bydlení? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který probíhá 23. – 25. května 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
26.03.2025
Photocredit: Lukáš F. (se souhlasem)
Zdroj: Canarian Weekly, zkušenosti majitelů

NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: