HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
OSTATNÍ ▸

Češi si pletou soláry s fotovoltaikou. Pak se diví, když přeplácí

Holínky nebo hodinky, vždyť je to jedno, oboje je natahovací. Asi tak nějak je to u nás se solárními panely a fotovoltaikou. Naprosto běžně se tyto pojmy zaměňují a to nejen v reklamě nebo hovorové řeči, ale i na úrovni renomovaných medií, které se do této problematiky snaží zabrušovat. Chybné rozhodnutí stran instalace solárních nebo fotovoltaických panelů, ale může způsobit majiteli docela značné finanční překvapení. Oba systémy totiž mají zcela jiné využití a také zcela jiné vlastnosti. Nejde říct, že jeden je lepší a druhý horší, jsou úplně něco jiného.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jan H. (se souhlasem)

Když ze solárů nevyleze ani kilowatt

Tak tomu bývá. Solární systém, který se instaluje na střechu nebo zahradu rodinného domu není určen k výrobě elektřiny. Jedná se o vcelku primitivní soustavu trubek, kterými proudí voda. Ta je díky slunečnímu záření dopadajícímu na jejich plochu ohřívána a ukládána do nádoby pro pozdější využití. Účel solárních panelů je tedy pouze jeden a to ohřev vody (varianty a ceny těchto systémů si můžete srovnat zde). To ale neznamená, že takové řešení nepomůže ani při úspoře elektrické energie. Pomůže. Musíme se nad tím ale důkladněji zamyslet a vše si dobře propočítat.

Cena až na prvním místě

Cenový rozdíl v instalaci fotovoltaické elektrárny a solárního systému je velmi značný. Fotovoltaická elektrárna díky své technologické složitosti stojí nepoměrně více (varianty a ceny fotovoltaiky si můžete porovnat zde). Vedle toho ale nabízí širší možnosti využití, ale určitým způsobem i vyšší energetickou ztrátovost způsobenou vícenásobným překládáním energie. Pokud tedy například chceme snížit v domácnosti náklady na ohřev teplé vody, můžeme zvolit oba systémy. V případě, že se vydáme cestou solárního systému, voda, kterou chceme ohřát je proháněna přímo solárním systémem a ohřívána fotony dopadajícími na povrch systému. Takto ohřátá voda se vrací k použití zpět do domu a můžeme ji využít ke sprchování, mytí nádobí a tak podobně. Elektřina, kterou bychom potřebovali k ohřevu takové vody skrze bojler může být touto cestou ušetřena.

Fotovoltaika jako náhražka soláru

Možná si na tomto místě říkáte, proč instalovat soláry, když můžeme rovnou využít fotovoltaický systém a pomocí získané elektřiny ohřívat vodu například v klasickém bojleru. Který již s největší pravděpodobností tak jako tak vlastníme. Dobrá otázka. Samozřejmě že to jde. Avšak výrazně dráž, než když bychom tento cíl dosáhly přímo s využitím solárů. Jednak zde bude dražší celý systém, který musíme nainstalovat, bude také složitější a bude také vykazovat větší ztráty. Na druhou stranu ale, pokud si místo solárů nainstalujeme fotovoltaiku, otevírá se nám prostor pro mnohem více možností a využití. Můžeme elektřinou vykrýt spotřebu celého domu, můžeme nabíjet elektromobil a můžeme si hlavně elektřinu uložit i na později do baterií a využít s časovým odstupem. V baterii vydrží uložena o něco déle, než teplá voda v dobře zaizolovaném bojleru. Ta po čase bez příhřevu vychladne.

Bojler jako náhražka baterie

Vzhledem k tomu, že ohřev teplé vody patří ve většině domácností mezi hlavní konzumenty elektrické energie, lze s úsporami právě na tomto místě poměrně efektivně pracovat. V případě, že máme na fotovoltaickém systému přebytky, můžeme je posílat do elektrického bojleru, kde si tímto způsobem přihříváme vodu na pozdější využití. V tomto případě lze hovořit o jakési alternativě k baterii, byť nedochází k uložení elektřiny, ale tepla. A pak také za podmínky, že čerpat energii již lze pouze ve formě ohřáté vody.

Když ohřátá voda vytápí dům

V případě využití fotovoltaiky pro ohřev vody lze tímto způsobem vkládat teplo i do vody sloužící k cirkulaci v topném systému domu. V zimním období je sice výkon fotovoltaického systému o něco menší než v létě, ne však o tolik. A pak také i v zimě je nemálo slunečných dní, které umožní čerpat z fotovoltaiky poměrně vysoké výkony. Přebytek energie, který takto získáme pak můžeme ukládat nejen do bojleru na ohřev vody ke sprchování, ale i na příhřev vody využité jako medium pro topný systém.

Co je lepší?

Z hlediska univerzality je lepší jednoznačně volba fotovoltaického systému. Vykryje všechny situace a nestane se, že bychom zůstali v nějakém směru omezeni. Je však nutné brát v potaz, že cena za instalaci takového systému bude značně vyšší než v případě, kdy si vystačíme se soláry. A je také potřeba brát v potaz nutnost ukládání energie do baterií a instalaci dalších poměrně složitých zařízení v rámci domu.

P.S. Zvažujete instalaci fotovoltaiky na střechu, pergolu a nebo třeba balkon panelákového bytu? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 23. – 25. května 2025. Vstupenku lze stáhnout ZDARMA na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován) . Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
11.04.2025

Photocredit: Jan H. (se souhlasem)

8