Cena elektřiny v příštích letech znatelně klesne. Díky obnovitelným zdrojům
Možná to bude pro mnohé znít neuvěřitelně, ale právě tolik opovrhované a kritizované obnovitelné zdroje energií budou s největší pravděpodobností důvodem značného poklesu cen energií, které nás čeká v následujících letech. Ačkoli se tento vývoj úplně nehodí do krámu tradičním producentům fosilních paliv, logika je poměrně prostá a přinese značnou finanční úlevu českým domácnostem. Mnozí se ptají, jaké kroky podniknout, aby si zajistili levnou energii v následujících letech pro sebe. A jak se ukazuje, není to tak složité.
Cena fotovoltaiky nečekaně klesla
Ve výrobě fotovoltaických panelů ušla Čína již takový kus cesty, že snahy výrobců z jiných konců světa bohužel vzaly za své. To však nic nemění na faktu, že cena fotovoltaických panelů za poslední roky setrvale klesá díky silné konkurenci a novým výrobním postupům. Souběžně s tím roste její výkon, tedy množství elektřiny, které jsou panely schopny vyprodukovat na stejnou plochu své velikosti. Již v tuto chvíli jsme se dostali do situace, kdy vstupní pořizovací náklady na pořízení fotovoltaiky mohou slibovat poměrně rychlou návratnost.
Dotace, které zablokovaly trh
Důvod, proč se tento stav ještě zcela zřetelně neprojevil na našem trhu je prostý. Cena fotovoltaiky u nás byla v posledních letech uměle držena vysoko tím, že byla instalace fotovoltaických panelů dotována. Prodejci proto dotačního šílenství využili a ceny navyšovali tak, aby zvýšili své marže. Zvýšený zisk pak obvykle investovali do reklamy, díky které získávali další zákazníky. V určitý moment se však tento stroj na peníze zasekl a v současné chvíli je zájem o fotovoltaické panely velmi malý. Mnoho prodejců má však na skladě stále staré fotovoltaické panely pořízené za vyšší nákupní ceny, které musí vyskladnit. Tato situace však již nebude trvat dlouho a očekáváme výrazný pokles ceny fotovoltaických panelů ve velmi dohledné době.
Nákup jinde místo čekání na slevu
Díky otevřenému trhu si lze v dnešní době objednat fotovoltaické panely v podstatě kdekoli na světě. Ať se tedy již vydáme na nákup k našim sousedům a nebo si objednáme panely přímo z Číny, kde se koneckonců vyrábí, způsobů, jak si tento systém pořídit je poměrně hodně. Prodejci tedy budou muset chtě nechtě s cenami dolů tak, aby byli konkurenceschopní. Jak to ale udělat, abychom se dostali k levnější energii i bez pořizování fotovoltaiky?
Fosilní paliva jsou překvapivě drahá
Jak se ukazuje, již v tuto dobu jsme jako společnost schopni dosáhnout pomocí výroby ze současně instalovaných fotovoltaických elektráren takové energetické produkce, že se dostáváme mnohdy do záporných cen. To znamená, že energie je přebytek a za to, abychom ji udali, musíme ještě platit. Zní to absurdně. A důvod? Je jednoduchý. Chybějící legislativa, která by umožňovala flexibilně distribuovat a sdílet elektřinu mezi domácnostmi. Tato situace je s velkou pravděpodobností udržována právě silnými hráči na poli fosilních energií, pro které je podstatné udržet situaci na trhu takovou, aby mohli dlouhodobě nadále produkovat trvalý nadbytek energie právě s využitím svých fosilních zdrojů. Přechod na obnovitelné zdroje je pro tyto producenty zásadním existenčním ohrožením. V tuto chvíli však je situace již zcela evidentně neudržitelná a Česko se nebude moci bránit přechodu na moderní využití obnovitelných zdrojů do nekonečna.
Nestabilita zdrojů? Ne tak docela
Obnovitelné zdroje ve smyslu fotovoltaiky a větrných elektráren se, jak ukazují data, docela dobře doplňuje. Ve chvíli, kdy svítí, tak nefouká, a naopak. Přesto je jasné, že ne vždy lze garantovat úplnou stabilitu. Lze ji však poměrně snadno kompenzovat právě pomocí velkých bateriových úložišť, případně pomocí krátkodobě využitých plynových elektráren. Podstatným aspektem je, že elektrárny, které běží nepřetržitě, mohou být postupně odstaveny. V tom se právě ukrývá podstata poklesu ceny. Větší podíl energie vyrobené domácnostmi svépomocí, tedy de facto zdarma, zajistí nadbytek levné elektřiny na trhu. Ten bude celkovou cenu elektřiny tlačit dolů. V následujících letech se očekává pokles ceny přibližně někam na úroveň kolem 70 euro za MWh, což je skoro o třetinu nižší cena než, jakou platíme nyní. Jedná se samozřejmě o cenu na burze a její vývoj bude plynulý. V tomto směru lze tedy doporučit vyhnout se dlouhodobým fixacím ceny elektřiny a počkat si na tento vývoj. V případě, že chceme cenu elektřiny fixovat, abychom měli klid a jistotu, je doporučováno fixovat pouze na kratší dobu.
Bude to už zítra? Nebo za rok?
Z hlediska predikce je vše velmi závislé na síle fosilní lobby a na politické vůli k posunu z hlediska sdílení elektřiny. Lze však očekávat, že cena energie bude v následujících obdobích pozvolně a soustavně minimálně s růstem počtu instalovaných obnovitelných zdrojů u jednotlivých domácností. Pokud je tedy naším cílem dobrat se k energiím za nižší ceny, odpor k instalaci obnovitelných zdrojů je zcela kontraproduktivní.
P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Daniel Krejčí
Redaktor
Vydáno dne:
21.01.2025
Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: