HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Byt ve městě byl malý a drahý. Odešli na venkov, kde chytře a levně zrekonsturovali starou boudu

Nechat město za zády a vrátit se zpátky na venkov, do krajiny rodičů. Zní to jako sen? Mladý pár z Madridu se jej rozhodl naplnit, protože chtěl své děti vychovávat v klidnějším a čistším prostředí. Nejprve ale museli zrekonstruovat bydlení, aby se do něj všichni vešli.


Rekonstrukce
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: José Hevia

Život ve městě se na první pohled jeví snadný. Široká nabídka bydlení, do práce a za kulturou je to kousek, obchod na každém rohu. Mladý pár, Ana a Manolo, vnímali bydlení v Madridu jako štěstí. Jenže poté, co na svět přivedli čtyři dcery, začalo jim být ve španělské metropoli poněkud těsno. Se zaměstnaností v centru to, zvláště v posledních letech, zase tak optimistické není. Kulturní vyžití šestičlenná rodina zase tak často nevyhledává a bydlení v patřičně velkém bytě jim ruinovalo rozpočet. Proto se rozhodli k odvážnému kroku a přestěhovali se na venkov. Do prostředí, které je pro život rodiny po všech stránkách příznivější. Prohlédněte si jejich výsledné bydlení v naší fotogalerii.

Fotogalerie:

i Foto: José Hevia

Netlačí čas, ale finance

Kam přesně? Do oblasti Cercedilla, na dohled pohoří Gudarrama. Tam, kde Manolo stále vlastnil kus pozemku a dům po svých rodičích. Romantiku ale na první dobrou nečekejte. Stavba ze dřeva a kamení, v horách, obývaná naposledy v 70. letech minulého století měla k nějaké idylce hodně daleko. Přesun na venkov byl pro oba partnery a jejich dcery poměrně impulzivní záležitostí, ale úpravu stavení směrem k vyšší kvalitě obývání si pečlivě rozplánovali. Rekonstrukci starého objektu rozdělili do čtyř na sebe navazujících fází. S tím, že každou mohou realizovat až našetří, a přitom už mohou bydlet ve svém. Jednoduše proto, že vydržovat si byt v hlavním městě a rekonstruovat na venkově není nic snadného. Proto byl projekt pojat tak, aby bylo možné postupné progresivní rozšiřování.

V trendu migrace z měst zpět na venkov se naštěstí v posledních letech zhlédla řada mladších obyvatel Španělska. Přeci jen tempo života v metropoli není pro každého, a dost často pobytem tam více ztrácíte, než získáváte. A proto architekti Enrique Espinosa a Lys Villalba už věděli, co se od nich očekává. Z nehezké boudy vytvořit ráj. Což ale nebylo úplně snadné. Původní stavba ne plně navazovala na okolní zástavbu hospodářských, opuštěných stavení a starých sadů a pastvin. V průběhu rekonstrukce se má ale opravovaná stavba stále intenzivněji stávat součástí krajiny. Spolu s tím, jak bude Manolo a Ana regenerovat a obdělávat okolní pozemky.

Postupný růst, trvalá obyvatelnost

První fáze rekonstrukce o sobě dala vědět trojdílnou přístavbou vsazenou pod rozšířený profil střechy. Vznikl tím prostor společenské místnosti s jídelnou na jedné straně, společný pokoj pro dcery na druhé straně a přistavěním části s technickou místností pro kotel. Stávající kamenné zdi byly proříznuty, sníženy, staticky zpevněny kovovým rámem. A jejich novou výplní se stalo dřevo. Došlo k odstranění dělicích přepážek zdí v interiéru a také části stropu. Lidé uvnitř totiž docení spíš světlost místností, než půdu na seno, které nepotřebují. Čelní profil se dočkal výrazného zásahu a nové dřevěné fasády s perforacemi. Světlo a čerstvý vzduch teď proudí přímo do interiéru. Nové a staré části na sebe hezky navazují, plynule přechází jedna v druhou.

Zužitkovat se dá všechno. Z trámů může být jídelní stůl

Že to vypadá jen na spoustu demolic a vznik několika přílepků? Kdepak, Manolo má k domu hluboký vztah a dává si záležet na tom, aby nic nepřišlo vniveč. A protože se zhlédl v truhlařině, na nový nábytek zužitkovává staré dřevo původní stavby. Respektive ze stropu, staré vnější fasády a části střechy. Je to hodně netradiční, ale prakticky veškerý nábytek uvnitř nových místností pochází přímo z místa. Takže čtyři trámové nosníky se staly jídelním stolem a masivní střední pilíř se stal součástí podlouhlé lavice kolem něj. Ze starých okenic vznikly dveře při vstupu a do pokojů. Břidlice, nalámaná a využitá na střeše, se teď stane fasádním obkladem boční stěny. Je to úsporné a přitom lidsky hřejivé, protože si zařízení dělají majitelé sami pro sebe z toho, co mají po ruce.

Sympatické na práci majitelů i architektů je to, jak dobře dokáží zapracovat nároky moderní rodiny do starého domu. Dům se sice rozrůstá a mění, ale pořád v něm zůstává duch původního materiálu i smyslu. Je spokojeným, poklidným místem, kde může žít celá rodina.

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
19.09.2020

Photocredit: José Hevia

3

Jak udělat z prasečího chlívku dokonalou venkovskou chalupu
Dokonalá venkovská chalupa, která vznikla z prasečího chlívku. Nevěříte? Pojďte se s námi přesvědčit, že i taková proměna je možná.

Atriový bungalov jako dokonalé propojení venkovního a vnitřního prostoru
Atriový bungalov je ideálním řešením pro ty, kteří milují otevřené domy, ale zároveň nemají rádi, když jim sousedé koukají do talíře. Prohlédněte si tento dům skrytý mezi borovicemi.

Chytrá dřevěná fasáda, která dokonale ochrání domek na venkově
Fasáda nemusí být jen vizitkou a ozdobou domu. Tato fasáda z Portugalska vytváří i ochranný plášť, který propojuje celé stavení. Prohlédněte si ji.

Mladý pár má plnohodnotné bydlení ze dvou minidomků: v jednom žijí, ve druhém pracují
Mladý pár vyměnil ruch velkoměsta za život na venkově ve dvou mobilních domcích, ve kterých bydlí i pracují. Podívejte se, jak se jim stavba jejich nového domova povedla.

Venkovní dřevěná učebna vrací děti do přírody a na čerstvý vzduch
Venkovní didaktické učebny vrací děti do přírody. Přečtěte si o unikátních dřevostavbách, které přináší nové možnosti vzdělávání.

Svépomocí si zrekonstruovali podkroví u rodičů za 250 tisíc. Výsledek je dokonalý
Rodiče jim nabídli pomocnou ruku, a tak mladá rodina s rekonstrukcí podkroví neváhala. Obešli se dokonce bez hypotéky. Nedopatřením ovšem vyhodili klenot celého podkroví.

Tiny house s kuchyní ve venkovském retro stylu kombinuje dřevo a bílou barvu
Líbí se vám retro styl kuchyně a máte sympatie k mini domkům? Inspirujte se tiny housem, který svým návrhem předčil všechna očekávání.