Brazilský dům pro návštěvy, který vznikal netypickým způsobem
V brazilském přístavní městě Paraty panuje tropické klima, vlhko a vedro představují překážku pro komfortní bydlení. Dříve bylo jasným pravidlem, že bez moderních technologií a materiálů tu zkrátka komfortní dům nepostavíte. Tým brazilských architektů ale dokázal, že takový komfort možný je, a nemusí ani mnoho stát. Jak tedy tento domek vznikal?
Malý hostinský domek má dřevěnou konstrukci přímo expandující do interiéru. A neslouží pouze jako estetický prvek. V celém regionu je totiž nedostatek kvalitního stavebního materiálu, a když se chcete ve výsledku přiblížit k moderním trendům, musíte si počínat trochu alternativně. Protože až donedávna tu platilo, že bez moderních stavebních materiálů a klimatizace pohodlný dům v této oblasti nepostavíte. Jak si architekti poradili? Prohlédněte si jejich počítání ve fotogalerii.
Fotogalerie:
Když si nedostatek vynutí změnu
Pokud usilujete o efektní zelenou střechu, a zároveň nestojíte o to, aby dům připomínal bunkr, musíte mu třeba dodat lehkost dřevěnými pilíři. Projekt nazvaný Guesthouse se tu rodil z nedostatku materiálu. Výsledkem ale není omezení původního plánu nebo polovičatost práce. Naopak, díky zapracování dostupnějších a levnějších forem získala celá stavba na hodnotě.
Omezení kam se podíváš
„Nic náročného,“ představoval klient týmu architektů svůj záměr. Chtěl přestavět již existující malý zahradní domek na hostinský pokoj, ve kterém mohou na pár nocí nalézt potřebné zázemí rodinné návštěvy i kolemjdoucí výletníci. Ve skutečnosti to trochu komplikované bylo: Původní objekt byl totiž zasazen do mírného svahu na úzkou terasu lemovanou rostlou skálou. Prostor pro růst se tak zrovna nenabízel a bylo zapotřebí využít netradičního přístupu k práci.
Dvě stěny postačí
Konvenční stavební řešení by spočívalo v betonovém jádru, pevné střeše a klimatizaci. Nic, na co by měl klient chuť nebo peníze. Architekt Sven Mouton ale stál před zásadní volbou: Pokud připustí, aby měl připravovaný Guesthouse všechny čtyři stěny pevné, zmenší jeho profil na podlouhlou a nevábnou nudli. A tak se zrodil zajímavý nápad dát objektu pevné stěny jen dvě, a nikoliv z betonu, ale ze stlačené zeminy. O zbytek nosné konstrukce by se postaraly pilíře ze dřeva zdejších tvrdých tropických stromů. Dům se totiž nachází v brazilském městě Paraty.
Jaké jsou aktuální ceny klimatizací? Srovnejte si ceny zde.
Dřevo jako nosný prvek
Stavení by tak získalo velmi vzdušný a otevřený charakter. S tím se pochopitelně pojila i další výzva. Objekt měl být komfortní i za horkého počasí, ale sám přitom stojí na slunci exponované ploše. Co ale s tím? Jednoduchá řešení se někdy vyplácí, byť cesta k nim nemusí být zrovna snadná. V tomto konkrétním případě se nabízelo vytvoření zkosené střechy s přesahem, která by vytvořila dostatečný zástin pro interiér. Jenže její navázání na stavbu si vyžádalo složitější provedení podpůrného sloupoví.
Materiál? Dřevo je všude
Zvlášť, když je pro větší ochlazující efekt střecha osázena vegetací. Rozložit její váhu pomáhá i nosná stěna vyrobená ze stlačené zeminy. V ten moment už stavba běžela ve svěžím rytmu rumby: Odvážný dynamický krok s využitím maxima přírodních materiálů totiž umožnil vytvořit stavbu vizuálně zajímavou a přitom procesně nekomplikovanou. Veškerý stavební materiál, od dřeva přes hlínu, se totiž nacházel v místě stavby. „Objekt bez nadsázky se svým okolí ladí, prakticky celý totiž vznikl tady,“ říká Mouton.
Příklad pro ostatní
„Náš projekt se tak vlastně stal cestou, jak místním ukázat jednoduché, cenově dostupné, ale efektivní techniky ovlivňující klima interiéru,“ doplňuje Mouton. Převislá střecha nabízí stínění po celý den a její vegetace příjemně ovlivňuje klima uvnitř. Řada místních se už podle architektů údajně inspirovala. Není divu: Guesthouse je vystaven mírnému vánku a je i stylově napojen na vnějšní okolí. Dřevěné prvky pronikající do interiéru mu dodávají exotický ráz, který podtrhují i ohlazené stěny ze stlačené zeminy. Je nenáročný, cenově dostupný. Originální.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Mgr. Radomír Dohnal
Vydáno dne:
19.02.2019
Photocredit: Nelson Kon
Zelená střecha je zahradou ve městě
Co je to zelená střecha, kolik stojí a co je třeba udělat, aby jí neteklo?
Při výstavbě domu šli proti proudu. Vyplatilo se jim to?
Chystáte se stavět a každý vám radí, jak by měl váš dům vypadat? Inspirujte se při návštěvě dřevostavby, která má netradičně řešenou velkou chodbu.
Brazilský DJ zrekonstruoval bungalov na rezidenci. Má šest koupelen a strom uprostřed domu
Tradiční bungalov v klasické zástavbě byl zrekonstruován od hlavy až k patě. Z nevýrazné bílé budovy vznikla luxusní rezidence s dřevěnými obklady a velkými černými plochami, která je propojená se zahradou. Navštivte s námi MV House.
V Číně mají divadlo postavené z živého bambusu. Jak funguje?
Bambus jako základní stavební materiál organického stavebnictví využila čínská architektka. Vytvořila Bambusové divadlo, které je světovým unikátem. Jak vypadá? A dá se hrát, i když prší?
Nahradí bambus smrkové dřevo i v Česku? Mýty a fakta o exotické stavební lahůdce.
Znáte stavby z bambusu? Materiál vyroste za 3 roky, je pevnější než beton a uhrane vás svou exotickou estetikou. Přečtěte si víc!
Dřevěný domek, který představuje návrat k jednoduchosti života
Dokázali byste žít jako typický řecký farmář uprostřed olivových hájů v malém dřevěném domku bez tekoucí vody?
Rozhovor s hvězdou alternativního bydlení: Domky oblých tvarů stavím ze dřeva a hlíny
Dům plný přírodních prvků ve tvaru oranžové kopule a útulný dřevěný domek na kolech – seznamte se s prací Steva Areena – nadšence do alternativního bydlení.
Bydlení pro mladou rodinu – bez schodů a uprostřed přírody
Přízemní domek s rovnou střechou stojí uprostřed borovicového háje a je ideálním domovem pro mladou rodinu, která miluje pocit sounáležitosti s přírodou.
Dřevostavba jako centrum pro děti: kousek bezpečí v betonové džungli
Prohlédněte si dřevostavbu v centru Bangkoku, která slouží jako bezpečné útočiště pro děti. Místní hovoří o projektu hřiště jako o „Lucerně“. Protože vnáší světlo do životů zdějších dětí.
Dřevostavby, které nemají konkurenci. Vodní vily na Maledivách vám učarují
Maledivám se říká ráj na zemi. Pokud máte v plánu se vydat do této destinace na vysněnou dovolenou, určitě vás uchvátí místní dřevostavby, ve kterých se můžete ubytovat a strávit v nich jedinečné chvíle.
NEJHLEDANĚJŠÍ DOMY
- Bungalovy do L
- Bungalovy inspirace
- Bungalovy na klíč
- Dřevostavby bungalovy
- Dřevostavby do 1,5mil
- Dřevostavby na klíč
- Moderní domy
- Modulové domy
- Montované domy na klíč
- Projekty bungalovů
- Rodinné domy na klíč
- Roubenky na klíč
- Sruby na klíč
- Tiny house
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: