Aby lednička fungovala co nejdéle aneb tipy na prodloužení její životnosti
Také znáte ten velmi častý nešvar, kdy chodíte každou chvíli „nakouknout“ do lednice, i když víte, že v ní nic nového nepřibylo? Jde o velmi častý zlozvyk, s nímž se potýká spousta z vás. Bohužel, tento nešvar nejen že nepomáhá vaší peněžence, ale ani vaší lednici. Zajímá vás, jak prodloužit její životnost, abyste nemuseli každých pár let kupovat novu? Poradíme vám.
Vybírejte podle energetické třídy
Mezi standard, co se chladniček v současnosti týče, patří jejich energeticky úsporný provoz. Ačkoliv i chladnička v energetické třídě A+ je lepší než nic, měli byste se poohlédnout po vyšších třídách, které značí mnohem větší úspornost. U každé lednice je třeba kontrolovat její spotřebu energie – už proto, že je v provozu neustále. Nejvyšší energetická třída A+++ vás vyjde na provoz levněji až o polovinu oproti chladničce ze třídy A+, což může být ve výsledku velký rozdíl. Získejte inspiraci z různých typů kuchyní také v naší fotogalerii.
Fotogalerie:
Příliš mnoho tepla vaší lednici škodí
Ačkoliv možná milujete pocit, kdy máte doma teplo, vaše chladnička už tak nedšená nebude. Protože i teplota má vliv na její spotřebu, co se elektrické energie týče. Vaše chladnička by měla být v prostorech, kde se teplota pohybuje mezi 15 až 25 stupni Celsia. Jinak se vám může její provoz prodražit. Chladničku rovněž nenastavujte na příliš nízké teploty. Čím nižší teplota bude v lednici nastavena, tím častěji bude spínat kompresor. A čím častěji bude spínat kompresor, tím vyšší bude spotřeba i hlučnost lednice.
Mohlo by vás zajímat: Kuchyně v roce 2020: některé trendy vás možná překvapí
Pozor na poškození dveří
Také občas lednici otevřete ne za madlo, ale za její boční stranu? V tom případě děláte velkou chybu. Při tomto způsobu otevírání lednice může dojít k poškození těsnění u lednice, kdy může energie zbytečně unikat.
Lednička by neměla být přeplněná
Prázdná lednice nikoho nepotěší, pokud je však příliš plná, nepotěšíte vy ji. V přeplněné lednici totiž bráníte správnému proudění vzduchu, kdy se vzduch pouze hromadí na jednom místě a při otevření lednice se poté dostane ven. Potraviny v lednici rozložte rovnoměrně, v žádném případě je nepřirážejte na zadní stěnu chladničky. Obaly by k ní mohly začít přimrzat a následně by pak mohly ucpat odvodňovací kanálek. Ten i bez potíží čistěte alespoň dvakrát ročně, aby nedocházelo k jeho ucpání a následnému přetečení.
Mohlo by vás zajímat: Bydlení podle Feng Shui: čistá kuchyně zlepší nejen vaše zdraví, ale i finanční situaci
Čas od času lednici věnujte trochu péče
Pokud máte v plánu větší úklid, věnujte trochu pozornosti také úklidu chladničky. Jednou za rok pořádně vyčistěte kondenzátor na její zadní straně – například vysavačem, odpařovací nádobku také vyčistěte. Jinak může být zdrojem nepříjemného zápachu ve vaší kuchyni. Tuto nádobku najdete na zadní straně nad kompresorem.
Celou lednici pravidelně vytírejte speciálním čističem a hadříkem, který udrží vaši chladničku svěží a bez zápachu. Takový čistič pachy pohltí, odstraní skvrny a navíc vše zanechá čisté. Pokud vás zápach v lednici již trápí, vložte do lednice k tomu určený pohlcovat pachů. Ten si poradí se zápachem ze sýrů, masa, ryb a dalších potravin se silnějším zápachem. Nebo vsaďte na některou z babských rad, například skleničku s octem či sáček s rýží.
Svoji chladničku byste měli pravidelně (jednou až dvakrát ročně) odmrazit. Pokud vás trápí silnější námraza, použijte škrabku na led, která led odstraní bez poškození lednice.
Mohlo by vás zajímat: Kuchyně v českých dřevostavbách – nahlédněte do dvaceti domácností
P.S. Vybavujete interiér ve Vašem domě či bytě? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Nikola Zatloukalová
redaktorka a blogerka
Vydáno dne:
18.10.2020
Photocredit: Mark McCammon
Jídelní židle: Žhavé tipy a trendy
Sháníte nové jídelní židle? Co musí židle do jídelny nebo kuchyně splňovat a jaké jsou současné trendy se dozvíte v tomto článku.
Barové židle do kuchyně: Fotogalerie a tipy pro výběr
Jak a podle čeho vybrat správné barové židle do vaší kuchyně? Kolik barové židle stojí a na co si dát pozor se dozvíte v tomto článku. Inspirovat se můžete ve fotogalerii.
Vinylové tapety jsou dobrým řešením do koupelny i kuchyně
Hledáte tapety do kuchyně nebo koupelny? Vinylové tapety jsou výborným řešením. Proč zrovna vinylové, se dozvíte v tomto článku.
Bez digestoře to není ono. Pořiďte si odsavač par a vyhněte se zápachu v kuchyni
Zařizujete kuchyni a chcete předejít zápachu a usazování mastnoty? Digestoře nad sporáky dnes už umí nejen odsávat, ale také zkrášlit prostor. Vyhraje u vás odsavač par s recirkulací vzduchu, nebo komínová digestoř?
Domek, ve kterém se všechno dění točí kolem kuchyně
Design domku ukrytého mezi vzrostlými stromy je jako vystřižený z 50. let minulého století, kdy se vše točilo kolem kuchyně.
S Evou Francovou, autorkou Kuchařky ze Svatojánu, o malovaném nábytku, umění a lásce ke dřevu
V rozhovoru s Evou Francovou se mimo jiné dozvíte, co ji inspiruje a proč svému malování říká svatojánský mišmaš. Více v našem článku.
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
- Jídelní stoly
- Jídelní židle
- Rostoucí židle
- Kuchyňské židle
- Barové židle
- Plastové židle
- Židle s područkami
- Kovové židle
- Dřevěné židle
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: