HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

7 tipů, jak nepropadnout strachu a depresi po nastěhování do nového domova

Zná to snad každý, kdo se stěhoval. Měsíce, někdy dokonce roky, se těšíte, až dokončíte stavbu domu, rekonstrukci bytu nebo přestavbu chalupy po rodičích. Pak přijde okamžik, kdy se s velkou slávou nastěhujete plni nadějí a radosti. Jenže on se ten očekávaný pocit spokojenosti ne a ne dostavit. Najednou večer nemůžete usnout, protože se vůbec necítíte jako doma a nejste si jistí, zda jste neudělali chybu. Nelekněte se! Tahle „ponastěhovací“ deprese postihne skoro každého. Máme pro vás několik rad, jak se s novými pocity vypořádat a v novém domě se co nejdříve cítit jako doma.


Udělejte z domu svůj domov a budete se v něm cítit lépe
VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Shutterstock

1. Nehledejte chyby

Pamatujte, že nějaké chyby najdete vždycky, ale je zbytečné se jimi trápit. Vsaďte se, že za pár měsíců si na ně ani nevzpomenete. Oplakaný vlhký sklep se po čase změní v perfektní uložiště vína a brambor. Příliš malá ložnice se stane nejútulnějším pokojíkem v domě. Přehnaně velký dětský pokoj bude díky dalším dětem tak akorát. Vsaďte se, že za pár let na všechny drobné nedostatky zapomenete, nebo si je naopak zamilujete, protože právě ony budou dělat váš domov domovem.

Fotogalerie:

i Foto: Shutterstock, Granit Architects, thisisloveforever, nalatesurriah

2. Zabydlete se

I když ještě nemáte všechno perfektně hotové, zkuste si prostor zabydlet. Pověste si na stěny rodinné fotky, nakupte pokojové rostliny, přidejte na sedačku a křesla polštářky. Možná, že ještě všechno třikrát přesunete, ale pokud se chcete v nějakém prostoru cítit dobře, jsou tyto prvky důležité.

3. Vzpomeňte si, jak jste se těšili

Jestli se stále nedokážete v novém domově cítit dobře, vzpomeňte si na všechny nedostatky v předchozím bytě. Vzpomeňte si na žalostně malou koupelnu, na nevyhovující kuchyňskou linku bez myčky, na ošklivý výhled z balkónu nebo třeba nevkusnou dlažbu v předsíni. Vzpomínky na nedostatky, které jste roky trpěli například v podnájmu, vám jistě dají brzo pocítit, že váš nový domov je skvělý.

4. Seznamte se s lidmi i životem okolo

Pokud jste při stěhování také výrazně změnili lokalitu svého bydliště, může pramenit nejistota právě ze změny prostředí. Seznamte se proto se sousedy, pozvěte je na kávu nebo u nich zazvoňte s uvítacím koláčem. Zkuste také prozkoumat okolí, zjistěte co se okolo děje za kulturní akce, kam se dá jít na procházku do lesa a kam za kávou nebo do pekárny. Všechny tyto drobnosti vám pomohou se s místem lépe sžít.

5. Dejte si čas

S domy a byty je to vlastně stejné jako s lidmi. Láska k novému prostoru vzniká stejně postupně jako láska k lidem. Až vaše dítě udělá v obýváku první kroky nebo vás v kuchyni požádá o ruku budoucí manžel, bude jasné, že toto místo pro vás bude už na vždy výjimečné.

6. Pozvěte přátelé a rodinu

Zkuste v novém domě co nejdříve uspořádat první party pro přátele, večeři pro rodinu nebo dýchánek s kamarádkami. Jistě vaše nové bydlení upřímně pochválí a přinesou do něj spoustu nových radostí a zážitků.

7. Tvořte

Celý prostor je nyní absolutně ve vašich rukou a je jen a jen na vás, co z něj uděláte. Můžete sem přinést spoustu nádherných pokojových rostlin a realizovat se při jejich pěstování. Můžete opravit starý nábytek a zakomponovat jej do moderního interiéru. Můžete kreativně vymalovat stěny. Můžete vybrat lampy a světla. Můžete vlastně udělat úplně všechno pro to, aby váš domov byl vámi samotnými. Potom se v něm budete cítit skvěle.

Nedělejte ukvapené závěry

I kdyby nic z toho všeho nepomohlo a vaše neschopnost získat si vztah k novému domovu vás bude nadále trápit, nedělejte nikdy ukvapené závěry. Mějte na paměti, že sžívání se s novým místem trvá každému různě dlouho. U někoho jsou to měsíce, jiný se cítí jako ryba ve vodě už po pár týdnech. U žen většinou podobné změny vyvolávají velké emoce. Muži zase o složitých pocitech spíše mlčí. Buďte proto trpěliví i se svým protějškem. Někdy může změny snášet hůře.

Přejeme všem vykročení do nového života i domova s úsměvem!

P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
03.11.2019

Photocredit: Shutterstock

9

Domov pro mladou rodinu: Nenápadná, ale dobře vymyšlená dřevostavba
Chtěli hezké bydlení, které by jim pomohl navrhnout architekt, i když měli ze začátku obavy, že to bude stát hodně peněz. Jak to celé dopadlo se dozvíte zde.

Podlahové topení: Na boso i v zimě? Návod, jak toho docílit
Masivní dřevo v kombinaci s podlahovým vytápěním dává to pravé kouzlo a útulnost domova. Dozvíte se více něž jen, jaké je potřeba dodržet podmínky pro podlahové topení.

Vše, co potřebujete vědět o hygge, dánském receptu na štěstí
Chcete si vytvořit interiér, který ve vás bude vyvolávat pohodu a spokojenost? Inspirujte se naším článkem a vytvořte si bydlení ve stylu dánského hygge.

Slow design, aneb bydlete pomalu, ale kvalitně. Jak na to?
Slow design hledá kvalitní bydlení a jeho hlavním cílem je celostní přístup k návrhu interiérů. Podívejte se, jak jej aplikovat při zařizování vlastního domova.

5 kroků k zelenějšímu domovu – jak málo stačí?
Přemýšlíte, jak udělat váš domov ekologičtějším? Upravte několik drobností a vaše domácnost i planeta se zaraduje! Našich 5 tipů vám pomůže.

Dřevostavba z katalogu vytvořila útulný domov mladé rodině. Jak se v ní žije?
Jak probíhá stavba dřevostavby na klíč podle typového projektu? Navštívili jsme dům Beáty a Martina, kteří nám prozradili všechny detaily. Podívejte se na jejich dům zblízka.

Chalupa, o jaké sní každý dobrodružný chalupář
Rustikální dřevorubecká chata uchvátí na první pohled každého chalupáře. Vše z nahrubo opracovaného dřeva a pořádný krb z kamene. Navštivte ji dnes s námi.

Jungle styl aneb když se interiér inspiruje přírodou
Bydlíte ve městě, ale milujete přírodu? Přeneste se do tropů díky vkusnému bydlení v urban jungle stylu, který vás chytí za srdce.

Nájemní smlouva 2023: Na co si dát pozor + vzor ke stažení
Správně postavená nájemní smlouva je důležitá jak pro pronajímatele, tak pro budoucího nájemce. Co by měla obsahovat, se dozvíte v tomto článku.

NOVINKY E-MAILEM ZDARMA

Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky:

E-MAIL
POŠLETE MI JE
Souhlas se zpracováním os. údajů