Příklepová vrtačka: Vše o vrtačkách s příklepem a jak je vybrat
Vrtat do dřeva, plastu a kovů můžeme s téměř jakoukoliv vrtačkou. Otázkou však zůstává, zda budeme úspěšní a s jakou rychlostí a kvalitou se nám to podaří. Pojďme se dnes zaměřit na příklepové vrtačky neboli vrtačky s příklepem, které nám umožňují provrtávat téměř všechny materiály, a které jsou nedílnou součástí vybavení každého řemeslníka či opraváře. Jak vrtačky fungují, kde se vzaly a co o nich možná ještě nevíte?
Jak vybrat tu správnou vrtačku, a která vrtačka nejlépe provrtá beton? To vše se dočtete na následujících řádcích.
Do standardního vybavení dílny jistě patří elektrická vrtačka. Tu na trhu můžeme najít v několika provedeních. Nejčastěji se rozhodujeme mezi vrtačkou příklepovou, a tou bez příklepu. Obě slouží k vrtání děr do materiálu, vedlejší činností může být také míchání barev či broušení. Elektrická vrtačka je napájena ze sítě, čímž je zaručena neomezenost jejího provozu.
Nevýhodou pak ale může být omezený manipulační prostor, ovlivněný délkou napájecího kabelu. Tento problém může vyřešit zakoupení vrtačky s akumulátorem, tzv. aku vrtačky, a to aku vrtačky s příklepem, či bez něj. Vše záleží na Vaší konkrétní potřebě – zda upřednostníte praktickou manipulaci před neomezenou výdrží, či naopak.
Aku vrtačka není aku šroubovák. Jaký je mezi nimi rozdíl a co si pohlídat při výběru
Rozhodujete-li se, zda zakoupíte vrtačku s příklepem, zamyslete se především nad účelem, ke kterému budete vrtačku používat a četnosti jejího použití. Pro lehčí práci, jako je například vrtání do lehčích materiálu, dostačuje vrtačka bez příklepu, která bývá levnější. Pokud však plánujete vrtat do zdiva či betonu, neobejdete se bez příklepové vrtačky. Velkou výhodou příklepových vrtaček je fakt, že funkce příklepu jde ve většině případů vypnout, čímž se vrtačky stávají použitelnými v obou variantách.
Na co nezapomenout při výběru příklepové vrtačky?
U výběru elektrické vrtačky (ať už příklepové, či bez příklepu) se doporučujeme soustředit na následující parametry: zásadní je příkon vrtačky (300-1.500 W), dále rozsah upnutí sklíčidla (8-16 mm), typ sklíčila (rychloupínací či zubové), hmotnost vrtačky (1-5 kg) a balení vrtačky (karton, kufr, L-Boxx). Není vždy nutné mít všechny parametry v nejvyšší kvalitě. Důležitější je zvolit takovou kombinaci parametrů, které budou adekvátně reagovat na Vaši potřebu.
Pro vrtání do lehkého materiálu v nedostupném terénu se Vám jistě vyplatí zakoupit spíše lehčí aku vrtačku bez příklepu s univerzálním příkonem. Pro pravidelné vrtání do tvrdého zdiva se jistě vyplatí zainvestovat do příklepové vrtačky s vyšším výkonem a celkově nadstandartním vybavením. Nezapomeňte však, že příklepová vrtačka vlastní také funkci vypnutí příklepu, čímž se z ní rázem stane vrtačka bez příklepu. Pokud tedy váháte mezi těmito dvěma stroji, doporučujeme vrtačku s příklepem.
Aku vrtačka nebo aku šroubovák? Tipy pro jejich výběr
Specifickou otázkou je pak upínací sklíčidlo. U levnějších modelů nacházíme upínací sklíčidlo na kličku. Mnozí řemeslníci jsou již na tento způsob zvyklí a nevadí jim. Nevýhodou však zůstává, že se může sklíčidlo jednoduše ztratit. Praktičtější variantou (využívanou u dražších modelů) je rychloupínací sklíčidlo – zde vyměníte vrták či bit pootočením koncové části.
Zda zvolíte jednu, či druhou variantu, záleží především na finančním rozmezí, které jste si pro nákup příklepové vrtačky určili.
Jaké jsou na trhu značky příklepových vrtaček?
Při hledání ideální příklepové vrtačky narazíte na celou řadu známých i méně známých značek. Mezi nejrozšířenější a nejoblíbenější značky patří příklepové vrtačky Bosch či příklepové vrtačky black&decker. Paleta je však mnohem širší, při vybírání příklepové vrtačky jistě ještě narazíte na značky Makita, Metabo, Milwaukee, DeWalt či nově přejmenovaná značka Festool (dříve Protool).
Při výběru příklepové vrtačky doporučujeme nesledovat jen cenu, ale také zavedenost firmy a kompatibilitu s dalšími nářadím, které budete potřebovat (sady vrtáků, kufr, popř. odsávání prachu).
Jaký je rozdíl mezi příklepovou vrtačkou a vrtacím kladivem?
Příklepová vrtačka i vrtací kladivo vypadají na první pohled velmi podobně. Nenechte se však mýlit. Liší se vnitřním mechanismem i způsobem použití. Klasická vrtačka bez příklepu je určena především pro vrtání děr do dřeva, plastu a kovů. Pro vrtání do lehkého zdiva, cihel či kamene je pak rozhodně vhodnější vrtačka s příklepem. Pokud se však rozhodnete vrtat do zdiva z betonu, využijete lépe vrtací kladivo. To totiž na rozdíl od příklepové vrtačky funguje na principu elektropneumatického příklepu.
Princip fungování vrtačky s příklepem
Mechanismus kovových rohatek odtlačuje úderník, který posléze udeří v podélném směru do hřídele se sklíčidlem. Mezi frekvencemi úderu a otáčkami je pak přímá úměra a razance závisí na tom, s jakou silou do vrtačky tlačíte. Aktuální ceny příklepových vrtaček od různých výrobců si srovnejte zde.
Princip fungování vrtacího kladiva
Píst je poháněn mechanickým převodem od elektromotoru a stlačuje vzduch ve válci. Na jeho druhém konci je válečkový úderník. Celá energie stlačeného vzduchu se tak přenese na úderník a ten udeří na stopku vrtáku či jiného nástroje, upnutého ve sklíčidle. Pokud tedy tlačíte na vrtací kladivo stejnou silou jako na příklepovou vrtačku, bude elektropneumatický příklep mnohem účinnější než ten mechanický z příklepové vrtačky. Aktuální cenu vrtacích kladiv zjistíte zde.
Kde se příklepové vrtačky vzaly?
Trochu k historii. Příklepové vrtačky jsou relativně starým nástrojem. Ve zcela jiné podobě, ale sloužící stejnému účelu, se vrtačka objevila už kolem roku 1896. Švábský mistr pro montéry stožárů se nedokázal spokojit s dostupným vybavením a vymyslel nový nástroj, který ušetřil práci nejen jemu a jeho kolegům, ale i mnoha dalším generacím.
První vrtačka pracovala na bázi olejové náplně zabudované do litinové skříňky a byla vyhotovena s dřevěnými rukojeťmi. Svou vahou přes 7 kilo byla určena jen pro opravdu zdatné řemeslníky. Její výkon 45 W pak umožňoval provrtat do oceli díry jen o průměru 6 mm.
Mezi zásadní nevýhody patřila jednoduchá izolace s ochranným vodičem k uzemnění, a tak se nezřídka stávalo, že docházelo k probíjení. Proto bylo k používání vrtačky předepsáno nosit gumové rukavice a gumovou obuv.
Dnešní konstrukce vrtačky, ať už s příklepem či bez příklepu, aku vrtačky či ty s elektrickým přívodem energie, jsou už zcela bezpečné. Všechny vrtačky fungují na principu dvojité elektrické izolace, přičemž jednu představuje pracovní izolace umožňující funkci motoru, druhou pak zástřik plastem, který nevodivě izoluje jednotlivé plechy rotoru od ostatních částí stroje.
Vybíráte příklepovou vrtačku? Podívejte se na výběr těch nejlepších modelů v naší sekci Vybavení.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Magdalena Hýrková
Vydáno dne:
19.01.2018
Photocredit: Chris RubberDragon
Aku vrtačka nebo aku šroubovák? Tipy pro jejich výběr
Péče o dům i byt přináší i různé opravy. Vaší kamarádkou v akci se proto stane aku vrtačka. Máte pocit, že se v aku vrtačkách nevyznáte? Nevíte, jakou vybrat? Poradíme vám.
Excentrická bruska: S čím vám pomůže a kde je vhodná
Potřebujete čas od času zbrousit nerovné plochy? Pak se neobejdete bez excentrické brusky. Jaký je rozdíl mezi excentrickou a vibrační bruskou? Jakou excentrickou brusku vybrat, aby dobře sloužila?
Vibrační bruska: Podle čeho ji vybrat
Renovujete doma nábytek? Potom ve své dílně oceníte vibrační brusku. Díky vibrační brusce snadno vytvoříte hladké plochy. Ukážeme vám, po jaké brusce sáhnout.
Vruty do dřeva – spojujeme různé typy dřevěných konstrukcí
Vyznáte se ve vrutech? V následujícím článku se dozvíte, kde všude se vruty v oblasti dřevostaveb využívají, z čeho se skládají nebo z jakého materiálu se vyrábí.
Aku vrtačka není aku šroubovák. Jaký je mezi nimi rozdíl a co si pohlídat při výběru
Aku vrtačka nebo aku šroubovák patří do základní výbavy každého kutila. Přečtěte si, v čem se liší a jaké typy baterií existují.
Modřínová terasová prkna – jasná volba při stavbě stylové terasy u domu svépomocí
Moderní a stylová konstrukce modřínové terasy u domu ve svahu byla hotová za 3 měsíce. Petr ji zvládl postavit svépomocí pro svoji kamarádku Eriku. Kolik by stál materiál na takovou terasu při dnešních cenách?
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: