Marmoleum, nebo PVC? Jaké podlaze dát přednost?
Zařizování interiéru začíná vždy od podlahy. Rozhodnout se, jakou podlahu položit v kuchyni, obýváku nebo na chodbě, je těžké. Řešíte materiál, nosnost, odolnost, ale i barvu a design. Vedle tradičního PVC se už řadu let objevuje přírodní varianta – marmoleum. V čem je marmoleum jiné? Jaké jsou jeho vlastnosti? A za kolik ho pořídíte?
Marmoleum si před několika lety našlo cestu i do českých domácností. Stalo se to v době, kdy se lidé více začali zajímat o to, jakými materiály se obklopují. Přírodní vlna a touha po zdravém bydlení vynesla na pomyslný piedestal podlah i marmoleum. Jinak se mu říká také přírodní linoleum. Navíc, ani cvičené oko na první pohled nepozná, že nohy nechodí po umělém PVC, ale po docela jiném materiálu. Prohlédněte si ho ve fotogalerii.
Fotogalerie:
Přírodní podlaha? Marmoleum
Už několik let je marmoleum módní záležitostí. Důvodů je hned několik. Když pomineme jeho přírodní původ, dalším pozitivním faktem je, že si výrobci dávají záležet na designu a barvách. Prodávají se marmolea jednobarevná v šik odstínech, stejně jako marmolea s velmi kreativními motivy.
Marmoleum se nejčastěji prodává v tloušťce kolem 3 mm, a to v rolích nebo v jednotlivých čtvercích. Vyrobeno je z přírodních a obnovitelných zdrojů, konkrétně z lněného oleje, borovicové pryskyřice, vápence a dřevité moučky. Právě dřevitá moučka na sebe dobře váže přírodní pigmenty, a proto je nabídka marmolea tak pestrobarevná.
Ekologická likvidace marmolea
Při výběru podlahy pravděpodobně neřešíte otázku „co jednou“, ale pokud dohlédnete za horizont 30 let (taková je životnost marmolea), vězte, že i jeho likvidace bude šetrná k přírodě. Bez zatížení životního prostředí ho můžete vy nebo vaši potomci spálit či ho nechat rozložit na kompostu.
Marmoleum izoluje a je vhodné pro alergiky
Pokud máte v domě alergika, i tomuto faktu je třeba přizpůsobit výběr podlahy. S koberci to nepůjde a vy toužíte po podlaze, která nestudí, dobře izoluje, nezadržuje prach a snadno se uklízí. Marmoleum, stejně jako konkurenční PVC podlahy, je v tomto případě dobrou volbou. Marmoleum má velmi dobré izolační vlastnosti, a protože má bakteriostatické vlastnosti, hodí se i pro alergiky. S úklidem si nemusíte příliš lámat hlavu – stačí mop a mýdlová voda.
Nevýhody marmolea
Zatím se zdá, že má marmoleum jen samé výhody. Není to pravda. Některá marmolea mohou mít menší mechanickou odolnost. To můžete pocítit jako problém, pokud máte malé děti, které si na podlaze hrají, nebo používáte v domácí pracovně kolečkové židle. Rýhy potom zamaskujete jen těžko.
Vyšší je také cena, kterou za přírodní linoleum utratíte. Metr čtvereční marmolea se prodává v průměru kolem 650 až 750 korun. Pochopitelně seženete levnější i dražší marmolea. Cena závisí na výrobci, tloušťce, designu a barvě. Protože ale podlahu nekupujete každý den, vyplatí se sáhnout hlouběji do kapsy. Podezřele levné podlahy se prostě nemusí vyplatit.
Pokládka marmolea
Marmoleum se pokládá na rovný, hladký, čistý a suchý povrch. Pokud řešíte podlahovou nerovnost, raději ji napřed odstraňte, to odborníci doporučují už při nerovnosti 2 mm. Vyrovnání podlahy stěrkou sice lehce navýší investici, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí. Marmoleum potom můžete položit z role nebo jako čtverce se systémem click.
Mohlo by vás zajímat: Linoleum: Vzorník, ceník a fotogalerie
A co PVC podlahy?
Ani ty není třeba zavrhovat, i když s marmoleem prohrávají hned v několika oblastech, především v té ekologické. Pořídíte je ale za mnohem nižší cenu. Vybírat si můžete z různých tloušťek, designů a barevného provedení. Výjimkou nejsou PVC podlahy imitující dřevo nebo s ultra moderními motivy. PVC (nebo takové vinyl) je oblíbené i díky své nenáročné pokládce a údržbě. Nevýhodou je ale jeho kratší životnost. Navíc jeho výroba i likvidace zatěžují životní prostředí.
P.S. Máte zájem získat moderní kamna na dřevo zdarma? Na webu HS Flamingo právě probíhá soutěž o kamna za 50.000 Kč. Účast v soutěži není složitá a šance na výhru je poměrně vysoká.
SDÍLET ČLÁNEKAutor:
Jana Poncarová
Redaktorka Dřevostavitele
Vydáno dne:
20.03.2018
Photocredit: Donaleen
Linoleum: Vzorník, ceník a fotogalerie
Zajímá Vás linoleum, jeho ceny, vzorník a rády byste viděli fotogalerii
Lina a PVC slaví návrat: Jaké mají výhody a nevýhody?
Zvažujete, zda jít do lina nebo do PVC? Přečtete si tento článek a zjistíte, jaké má PVC nebo podlaha z lina výhody a nevýhody.
Plovoucí podlaha nemusí být jen laminátová
Víte, že plovoucí podlaha není jen laminátová? Hlavním znakem plovoucí podlahy není její nášlapná vrstva, kterou vidíte, ale to, co se skrývá pod ní. Více se dozvíte zde.
Dřevěné podlahy – nejnovější trendy
Dřevěné podlahy jsou oblíbené. Dokonce jsou i trendem letošního roku. Ptáte se, jakou dřevěnou podlahu do interiéru zvolit? Odpověď najdete v tomto článku.
Kamínková podlaha na terasu: jaké má výhody a nevýhody?
Kamínková podlaha je typ podlahy využívané jak v interiéru, tak v exteriéru. Podívejte se s námi na její největší výhody i nevýhody.
Podlahové a rohové lišty – jaké druhy jsou u nás k dostání
Není lišta jako lišta. Podlahové a rohové lišty se vyrábí v mnoha variantách, materiálech i barvách. Vybrané podlahové a rohové lišty vám představíme v následujícím článku.
Cenové porovnání podlah do rodinného domu. Ušetřete až 25 % z celkových nákladů
U některých podlah do rodinného domu můžete ušetřit až 25 % z celkových nákladů. Je to jednoduché. Nesmíte se však nechat nachytat na velkorysou cenu, kterou vám budou prodejci nabízet.
SOUVISEJÍCÍ TÉMATA
- Vinylové podlahy
- PVC podlahy
- Dřevěné podlahy
- Vinylové podlahy click
- Linolea
- PVC lina
- Dřevěné plovoucí podlahy
- Vinylové plovoucí podlahy
- Marmolea
- Parkety
UŽITEČNÉ
NOVINKY E-MAILEM ZDARMA
Přihlaste se k odběru a dostávejte nejžhavější novinky: