HLEDEJ


ČLÁNKY ▸
KATALOG DOMŮ
FIRMY ▸
NÁSTROJE ▸

Lidé jsou nepoučitelní a stále svěřují své peníze pochybným firmám. Následky bývají zdrcující

Asi těžko můžeme žít v iluzi ideálního světa, ve kterém jsou všichni poctiví a ve kterém neexistuje riziko, že budeme podvedeni. Jak se však ukazuje, lidé si za svou finanční škodu mohou často sami. Přestože se v případě stavby rodinného domu jedná o investici v řádu milionů korun, ani to pro mnohé není dostatečným důvodem, aby si předtím danou stavební firmu dostatečně prověřili. Výsledkem pak jsou dluhy, bezdomovectví a oči pro pláč.



VÍCE FOTOGRAFIÍ V GALERII »
i Foto: Jiří R. (se souhlasem)

Stále dokola ty stejné chyby

Vyrazíme na dovolenou a s rodinou se rozhodneme zajít si na oběd do blízké restaurace. Někteří si nejprve otevřou na mobilu internet a podívají se, jaké mají restaurace v okolí recenze. Vyhodnotí, jestli jsou recenze relevantní a podívají se na nejnovější z nich, jestli se něco v posledních dnech nezměnilo. Jiní si vyberou restauraci tak nějak podle dojmu. Zkrátka sednou do první, která se jim líbí. V tomto případě nejde o nic velkého. Pokud je restaurace špatná, tedy například má ve svém repertoáru triky na okrádání turistů, pak nejhorší co se může stát je, že odchází z restaurace s pocitem naštvanosti a s peněženkou nebo kreditkou o nějaké to euro lehčí. To se dá přežít. Co když ale k podobnému problému dojde v mnohem závažnější situaci? A co když nepřijdeme o pár eur, ale o pár set tisíc korun a nebo i milionů? I to se děje.

Důvěra je hezká věc, ale...

Důvěra je součástí vztahu a buduje se. Pokud někdo má důvěru k někomu, koho vidí poprvé, pak se nejedná o důvěru, ale naivitu. Ačkoli je stavební trh v česku poměrně dosti kultivovaný a za uplynulé desítky let se posunul k lepšímu, stále se na něm nachází černé ovce. A nejen že nachází, nové se objevují zhruba stejně rychle, jako ty staré končí svou činnost jakmile jsou prokouknuty. Svět se stává komplikovanějším a lidé se mnohdy rozhodují emocemi a nebo podle dojmu z webových stránek té či které firmy. Mnozí pak jsou schopni podlehnout psychologické manipulaci obchodního zástupce a to až do té míry, že podepíší smlouvu, nad kterou by se každému právníkovi zježily vlasy hrůzou.

Peníze v rukou těch, kterým do ruky nepatří

Problémem, se kterým se často potýkáme je, že často disponují penězi lidé, kteří s nimi neumí hospodařit. V posledních letech se velké množství kapitálu dostalo do rukou lidem bez práce či jiné zásadní iniciativy. Typicky dědictvím. Není jednodušší cesty jak přijít k milionům, než zdědit dům po babičce a ten obratem prodat. To se děje vcelku často a ve společnosti nám rostou noví milionáři, kteří do této kasty naskočili ze situace, kdy počítali každou korunu a žili od výplaty k výplatě. Co ale s takovými penězi? No proč si nezačít plnit sny?

Predátoři umí přesně vycítit kořist a zacílit

Strategií neseriózních firem, jejichž cílem je zejména připravit zákazníka o jeho finanční prostředky, je cílení právě na tyto „slabé kusy“. Tedy na občany, na kterých je sice zjevné, že skutečně nějakými finančními prostředky disponují, současně je však také zřejmé, že neumí s těmito prostředky hospodařit a že jejich ekonomická gramotnost je nízká. „Proč jim od těch peněz nepomoct,“ řeknou si často a v tu chvíli zacílí na svou nic netušící kořist. Příběh obvykle začíná vcelku růžově a sluníčkově. Zákazník si povídá s krásně oblečeným a sympatickým obchodním zástupcem firmy, pro kterého nic není problém. Všechno vyřeší a všechna přání splní.

Rozpoznat neseriózní firmu přitom zvládne každý

Otázka, kterou si odborníci kladou stále dokola je, jak je možné, že mnohdy firma obecně známá pro své nečestné praktiky, může stále získávat nové zákazníky? Jak je možné, že i přes špatné renomé a špatné recenze, může stále existovat? Odpověď je jednoduchá. Lidé se nezajímají. Nezajímají se ani ve chvíli, kdy investují své životní úspory. Je to šílené? To zcela jednoznačně. Je to však běžná realita, která se opakuje stále dokola. Přitom udělat si v dnešní době internetu základní kontrolu té či oné firmy je velice jednoduché. Stačí chvíli vyhledávat na internetu název firmy ve spojitosti se slovy jako „zkušenost“ , „recenze“, „podvod“, a tak podobně. Výsledky budou různé. Pozitivní i negativní, to je jasné. Není na světě firma, která by se zavděčila všem. Nenechte se proto odradit pár negativními recenzemi, kdy se mnohdy může jednat i o konkurenční boj. Narazili jste ale na stovky špatných zkušeností? Našli jste celé facebookové skupiny, které řeší problém s danou firmou? Pak je na místě zbystřit. A hned poté hledat dál. Věnovat kontrole více času. Investovaná hodina nebo dvě se vám v každém případě vrátí a určitě je lepší zjistit skutečný stav věci předem a ne až když je pozdě.

Podpis neseriózní smlouvy na denním pořádku

Lidé si mnohdy stěžují, že ve smlouvě, kterou podepsali byly schovány věci, které je znevýhodňují. To se samozřejmě může stát. Je jasné, že většina z nás nejsme renomovaní právníci, abychom takové věci dokázali rozpoznat. Od toho tu však renomovaní právníci jsou. Služba právníka není zadarmo, je však stále velmi levná ve srovnání s tím, kolik zaplatíme v případě, že se chytneme do sítě neférové firmy. Kontrola smlouvy právníkem, předtím, než jí podepíšeme, by proto měla být naprostou samozřejmostí. Právníka si samozřejmě zvolíme sami a to pokud možno na základě zkušenosti a doporučení blízkých, případně opět na základě recenzí. Takového, který má recenzí dostatek a který je má dobré. Šetřit na tomto místě opravdu nedává smysl.

Laxnost společnosti se nám vymstí

Přehlížet tuto situaci a nechat méně gramotné spoluobčany aby se znovu a znovu chytali do pasti takových firem se vymstí nám všem. Ve chvíli, kdy má tento občan volební právo, mají všichni kolem něj odpovědnost za to, aby jej nenechali na holičkách. Pokud jej na holičkách necháme, nemůžeme se pak divit, že člověk, který upadl do dluhů, exekucí a depresí, se potom chová i ve svém politickém rozhodování sebedestruktivně. Takový člověk se stává snadnou kořistí pro populisty, slibovače nemožného a škarohlídy, kteří mu podsouvají, jak moc se má špatně. Bodeť by ne, když se skutečně ve své finanční situaci špatně má, přestože žije v bohaté a vyspělé společnosti. Kruh se tak uzavírá a člověk, který se nechal okrást o své finance se nechává podruhé zneužít. Tentokrát politikem, který jej má pouze jako nástroj ke svému obohacení. Parazituje na jeho neštěstí, na kterém se snaží přiživit. Nese za tuto situaci odpovědnost daný politik? Ne. Odpovědnost nese společnost.

Pomáhejme si

Pomoci slepci přes přechod či sterému člověku s nákupem je naprosto normální. Nikomu to nepřijde divné. Proč však přehlížíme, pokud je na někom pácháno zlo na úrovni jeho ekonomické neznalosti? Myslíme si, že když žijeme v kapitalismu, je každý odpovědný sám za sebe a nás to nemusí zajímat? O tom, že by nás to zajímat mělo se budeme stále více přesvědčovat s klesající náladou ve společnosti. Ta bude přímo úměrná zájmu jednoho o druhého. Svůj díl viny tak neseme každý v sobě. Investovat část svého času do pomoci ostatním lépe se orientovat ve dnešním složitém světě pomůže nejen jim, ale i nám samotným.

P.S. Řešíte stavbu domu, možnosti větrání a vytápění? Navštivte online stavební veletrh Veleton, který se uskuteční 24. ledna – 2. února 2025. Vstupenku si lze stáhnout ZDARMA již nyní na tomto odkazu (počet vstupenek je limitován). Těšit se můžete na množství inspirace, živých přednášek, konzultací s odborníky i slevové vouchery.

SDÍLET ČLÁNEK

Vydáno dne:
23.11.2024

Photocredit: Jiří R. (se souhlasem)

0